پیگیری برنامه ساخت ماهواره سنجش از دور برای جلوگیری از مخاطرات طبیعی

رییس سازمان فضایی ایران در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: این سازمان مطابق با نیاز بخش های مختلف کشور برنامه ساخت ماهواره های سنجش از دور را با جدیت دنبال می کند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مرتضی براری» امروز (یکشنبه) در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اکنون نزدیک به ۵۷۰ ماهواره سنجش از دور در مدار زمین در حال پایش پدیده های مختلفند.
وی افزود: کمک به پیش بینی های جوی و مطالعات زیست محیطی، مدیریت اراضی کشاورزی، مدیریت منابع آب و منابع طبیعی، مدیریت بحران، نقشه برداری و زمین شناسی از جمله کاربرد های مهم سنجش از دور است که همه کشورهای جهان درحال توسعه زیر ساخت ها و استفاده بیش از پیش از این خدماتند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اکنون حدود ۲۶ کشور جهان ماهواره های سنجش از دور دارند و نزدیک به ۷۰ نهاد دولتی و شرکت خصوصی به عنوان اپراتورهای ماهواره های سنجش از دور فعالیت می کنند.
براری اضافه کرد: نزدیک به ۲۵ دانشگاه در سراسر جهان ماهواره هایی در کلاس مکعب و میکرو را که خود توسعه داده اند اپراتوری می کنند.
وی نوشت: بیش از ۲۸۰ دستگاه از این ماهواره ها بیش از ۵۰ کیلوگرم وزن دارند و پیش بینی می شود در دهه آینده بیش از ۶۰۰ ماهواره سنجش از دور با وزن بیش از ۵۰۰ کیلوگرم به فضا پرتاب شود.
رییس سازمان فضایی ایران ادامه داد: درآمد سالیانه فروش تصاویر ماهواره ای و خدمات ارزش افزوده آن نزدیک به چهار میلیارد دلار است که این رقم در سال های آینده به حدود ۱۵۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
به گفته این مسوول، از آنجا که کشور ما جزو ۱۰ کشور بلاخیز جهان است نیاز به استفاده حداکثری از خدمات سنجش از دور احساس می شود.
براری افزود: تلاش می شود برای ورود بخش خصوصی به این بخش پس از تدوین پروانه اپراتوری ماهواره مخابراتی، تدوین پروانه اپراتور ماهواره های سنجش از دور در دستور کار قرار گیرد.
«با اجرایی شدن صدور این پروانه ها بخش خصوصی قادر خواهد بود از طریق سرمایه گذاری در ساخت یا تامین ماهواره های سنجش از امکان بهره برداری از ایستگاه های دریافت داده های ماهواره ای و ایجاد زیرساخت های مربوط را داشته و از طریق فروش تصاویر ماهواره ای محصولات ارزش افزوده و توسعه کاربردها و خدمات سنجش از دور در کشور به توسعه اشتغال نیروی متخصص کشور کمک می کند».
به گزارش ایرنا، سنجش از راه دور در زمره روش های جمع آوری داده قرار می گیرد که در آن کمترین میزان تماس مستقیم با اشیا و عوارض مورد اندازه گیری وجود دارد.
برخلاف سایر روش ها که عوامل انسانی در گردآوری و تفسیر داده های زمینی نقش دارند، در روش سنجش از راه دور این وظیفه بر عهده سنجنده ها خواهد بود و جمع آوری امواج الکترومغناطیس برای اندازه گیری و ثبت، از وظایف آنها محسوب می شود.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام*۳۰۶۵*۲۰۷۸*
تنظیم: محمدبهرامی بهرامی* انتشار دهنده: مریم مسعود

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *