۳‌هزار پرنده وحشی در پارک ملی بوجاق تلف شدند

رئیس گروه بیماری‌های حیات ‌وحش سازمان محیط‌ زیست از مرگ سه‌هزار پرنده مهاجر در پارک ملی بوجاق بر اثر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان (H۵N۶) خبر داد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به نقل از زیست بوم: رئیس گروه بیماری‌های حیات ‌وحش سازمان محیط‌ زیست از مرگ سه‌هزار پرنده مهاجر در پارک ملی بوجاق بر اثر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان (H۵N۶) خبر داد.
به گفته سیامک مسعودی، براساس آنچه دامپزشک منطقه بوجاق تخمین زده، تلف شدن ۳‌هزار قطعه پرنده مورد تأیید است که بیشترین آن مربوط به اردک بوده است. پرندگان مهاجر در شیوع این آنفلوآنزا نقش داشتند. حالا این مسئول در سازمان حفاظت محیط‌ زیست تأکید کرده که با شیوع این بیماری، پایش و حفاظت فیزیکی تالاب‌ها، آبگیرها و نواحی ساحلی کشور افزایش یافته است.
او به فارس گفت: «از ۱۵ بهمن‌ماه مرکز تشخیص بیماری‌های سازمان دامپزشکی، بیماری آنفلوآنزای پرندگان را با سویه جدید H۵N۶  تأیید کرده است. این سویه تا به حال در ایران گزارش نشده بود و برای نخستین‌بار در پارک ملی بوجاق مشاهده و گزارش شده است. در همین فاصله تلفاتی در پرندگان نیز به وجود آمد.»
مسعودی با بیان این‌که با شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان جمع‌آوری و امحای بهداشتی لاشه این پرندگان و قرنطینه در این منطقه آغاز شده است، گفت: «ممکن است این سویه جدید آنفلوآنزا برای حیوانات و انسان‌ها مخاطراتی داشته باشد، به همین منظور در منطقه پارک ملی بوجاق قرنطینه اعلام شد.»۳‌هزار پرنده وحشی در پارک ملی بوجاق تلف شدند
 به گفته او، جلوگیری از ورود گردشگر، ایجاد حوضچه‌های عفونی در منطقه، کنترل رفت‌وآمدهای دامپزشکان و همکاران محیط‌زیست ازجمله این اقدامات بوده است: «براساس آخرین گزارش‌ها، سعی شده هیچ چیز از منطقه بوجاق خارج نشود و تنها براساس دستورالعمل‌ها، همکاران محیط‌زیست و کارشناسان دامپزشکی اقدام کنند.»
مسعودی با تأکید بر این‌که این سویه آنفلوآنزا برای نخستین‌بار در پارک ملی بوجاق گزارش شده است، افزود: «امیدواریم با تمهیداتی که انجام شده، این سویه آنفلوآنزا در منطقه باقی بماند و دیگر شاهد تلفات و خساراتی خارج از پارک ملی بوجاق بر اثر شیوع آن نباشیم.»
رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان محیط‌ زیست با بیان این‌که به دلیل امکان سرایت این آنفلوآنزا از تالاب بوجاق به دیگر مناطق از طریق فعالیت‌های انسانی ممنوعیت‌هایی در نظر گرفته شده است، گفت: «براساس اطلاعیه سازمان دامپزشکی و سازمان محیط ‌زیست شکار و زنده‌گیری پرندگان مهاجر و کنار آبزی ممنوع است.»
او برای جلوگیری از انتشار این بیماری به مردم توصیه‌هایی کرد: «مردم در برخورد با لاشه پرندگان احتیاط کرده و بدون این‌که به این لاشه‌ها دست بزنند بلافاصله مسئولان اداره کل محیط ‌زیست و دامپزشکان را برای جابه‌جایی لاشه و امحای آن در جریان قرار دهند.»
رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان محیط ‌زیست از مردم به‌ویژه ساکنان شمال کشور خواست به هیچ عنوان پرندگان وحشی را در کنار پرندگان اهلی قرار ندهند، چرا که اگر پرنده‌ وحشی آلوده به این نوع آنفلوآنزا باشد به راحتی ویروس را به پرندگان اهلی منتقل می‌کند.
او درباره احتمال انتقال این بیماری از پرندگان به انسان هم توضیح‌هایی داد: «امکان خطر برای انسان وجود دارد، اما چون این آنفلوآنزا یک سویه جدید است، اطلاعات چندانی درخصوص آن نیست و تنها تلاش ما این است میان انسان، پرندگان مهاجر و پرندگان اهلی فاصله ایجاد کنیم.»

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *