توانمندسازی زنان در راستای حفظ محیط‌زیست

اخبار اخبار محیط زیست ایران

اصفهان‌زیبا در گفت‌وگو با جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان نقش حیاتی زنان در ترویج فرهنگ محیط زیست را بررسی می‌کند

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):زنان به دلیل نقش مهمی که در اداره خانه، تربیت فرزندانشان، کشاورزی، بهداشت خانه، مواد مصرفی و موارد دیگر داشته و دارند می‌توانند نقش یک نیروی فعال را جهت ترویج فرهنگ محیط‌زیست ایفا کنند. کودکان از بدو تولد شیوه زندگی و ارتباط با محیط را از مادران خود می‌آموزند. زنان باید از اهمیت محیط‌زیست و شدت گرفتن بحران ناشی از بی‌توجهی به محیط‌زیست آگاهی داشته باشند تا بتوانند از آن طریق دانش و مهارت‌های لازم را به اعضای خانواده خود انتقال دهند. انتقال فرهنگ مناسب زیست‌محیطی ابزار مناسب می‌طلبد که باید در اختیارشان قرار گیرد.

زنان به دلیل نقش مهمی که در اداره خانه دارند می‌توانند از طریق کاهش در مصرف انرژی، اجناس و لوازم، کاغذ و پلاستیک، ظروف یک‌بار مصرف، استفاده از وسایل نقلیه، مدیریت پسماند و جلوگیری از اسراف کمک بزرگی در حفظ محیط‌زیست می کنند. زنان روستایی به دلیل نقش مهمی که در کشاورزی دارند می‌توانند از مصرف سم‌های شیمیایی بکاهند و به‌جای آن از کودهای حیوانی و مناسب استفاده کرده از آلودگی محیط‌زیست جلوگیری کنند.جمعیت زنان مبــارزه با آلودگی محیط‌زیست اصفهان از آبان سال 1377 به همــت جمعـــی از بانــــوان علاقــــه مند اصفهانی و با راهنمایی های بنیانگذار جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست خانم دکتر مه لقا ملاح، شروع به کار کرد. با توجه به اینکه آموزش، اساس فرهنگ سازی‌ است، این جمعیت در آغازین روزهای فعالیت خود اقدام به برگزاری جلسات آموزشی درون گروهی با حضور اساتید پیشکسوت این عرصه کرد و پس از کسب مهارت‌های پایه، بعضی از اعضای این جمعیت با شرکت در کارگاه‌های ملی و بین المللی سطح توان تخصصی، مشارکتی خود را ارتقا بخشیدند.آن طور که خوشه عظیم‌پور دبیر جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط زیست می گوید: در طی سال‌های گذشته مروجان این جمعیت با حضور در اقصی نقاط استان ضمن همکاری با دیگر سمن ها، توانمند سازی جوامع محلی و ارائه آموزه های زیستی برای اقشار مختلف جامعه را سرلوحه کار خود قرار دادند.تعامل با ادارات دولتی از جمله اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان، آموزش و پرورش، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، رابطان بهداشت شبکه بهداشت استان و صنایع در جهت ایجاد بستر مناسب برای تشکیل گروه های تخصصی برای حل چالش های زیست محیطی استان از سایر فعالیت های این جمعیت است.همچنین با همکاری چهار نسل از تلاشگران و دلسوزان در عرصه محیط زیست اعم از زن و مرد با تکیه بر تجربه‌های عملی اعضای فعال جمعیت، ضمن ادامه فعالیت های گذشته و با محوریت آموزش، مخصوصا آموزش کودکان به روش مشارکتی، درنظر داریم تجهیز کتابخانه مدارس تالابی و همکاری با جوامع بومی حاشیه تالاب های استان را نیز به شکل جدی دنبال کنیم. همچنین توانمندسازی خانواده های مهاجر ساکن در حاشیه شهر اصفهان و ایجاد انگیزه و احساس تعلق به جامعه شهری، در راستای حفظ محیط زیست نیز از برنامه های شاخص پیش روی جمعیت در سال‌های آینده است.او ادامه می‌دهد: قطعا با تلاش اعضا و الطاف خداوند بوده که تاکنون قادر به کسب افتخاراتی همچـون دریافت جایزه اول محیط زیست، جوایز تالابی، لوحه های تقدیر فراوان، همکاری در به وجود آوردن کمپین «اصفهان بدون کیسه پلاستیکی» «زاینده رود صدایم می زند» و همچنین افتخار آموزش مباحث زیست محیطی به دبیران و دانش آموزان و… بوده ایم. برای برداشتن قدم های بزرگ تر و همچنان پر ثمر، چشم به راه مشارکت و راهنمایی همه شهروندان مسئول و تاثیرگذار هستیم.

 زنان در پایداری محیط زیست نقش عمده ای ایفا می کنند
شهرام نوروزی، فعال محیط‌زیست نیز در یادداشتی به اهمیت نقش زنان در حفاظت از محیط زیست صحه می‌گذارد و می‌گوید: زنان به عنوان انتقال‌دهنده فرهنگ اجتماعی به کودکان‌و نسل‌های آینده یک کشور مهم‌ترین مسئولیت اجتماعی حفظ محیط زیست را به عهده دارند. زنان بزرگ ترین جمعیتی هستند که زندگی‌شان به محیط‌زیست شان وابسته است به عبارت دیگر آنها با محیط زیست شان رابطه مستقیم دارند و هر تغییری که در آن به وجود آید مستقیما زیست آنها را در بر می‌گیرد و برآن تاثیر می‌گذارد. امروزه با افزایش مشکلات در بخش محیط زیست، حضور زنان در اجتماع بیش از پیش احساس می‌شده است. با توجه به اینکه توسعه پایدار بر سه پایه توسعه اقتصادی، توسعه اجتماعی و حفاظت از محیط زیست استوار است نیاز به حضور زنان جهت انسجام و پویایی اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی برای توسعه پایدار پر رنگ‌تر شده است. طبیعت سرشتی زنانه دارد و زن نسبت به مرد به طبیعت نزدیک تر است به طوری که اساسا زنان بیشـــتر از مـــردان از لطمه دیدن و آلودگی محیط زیست صدمه می‌بینند و در نتیجه مسئله‌ محیط زیست مثلا ‌افزایش گازهای سمی باعث تشدید آثار گازهای گلخانه‌ای و تغییرات آب وهوایی و آلودگی‌هایی می‌شود که بر زندگی بسیاری از زنان به ویژه زنان کشاورز و روستایی تاثیر مستقیم داشته و نیز آثار سوء بر سلامت افراد و به ویژه زنان دارد که نمونه‌های آن افزایش میزان بیماری‌ها و سرطان‌های خاص زنان است. غالب تشکل‌هاو انجمن‌های غیر دولتی فعال در سطح کشور که درحوزه محیط زیست فعال بوده را زنان تشکیل می‌دهند یا به نوعی زنان با بحث محیط زیست در خانه و اجتماع آشنا هستند. زنان در پایداری محیط زیست نقش عمده‌ای بازی می‌کنند. زنان ساکن در شهرهاو روستاها اقدامات عملی بیشتری در جهت حفظ محیط زیست و در ارتباط با آن انجام می‌دهند و در روند تصمیم سازی محیط‌زیستی می‌توان از آنها بهره برد و طرح‌هایی در حوزه‌ محیط زیست با مشارکت آنان انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *