مشاهده و تصویربرداری از ۸ قلاده پلنگ در اسفراین

رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین گفت: از آذرماه ۹۵ تاکنون هشت قلاده پلنگ در این شهرستان خراسان شمالی مشاهده و تصویربرداری شده است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):روح الله لایق چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این مشاهدات و ثبت تصاویر توسط محیط بانان و اهالی محلی انجام و در ۲مرحله از این مشاهدات ۲ قلاده پلنگ همزمان دیده شده است.
وی با بیان اینکه به علت وسعت زیاد قلمرو پلنگ و صعب العبور بودن زیستگاه های پلنگ امکان پایش مستمر این گونه ارزشمند وجود ندارد افزود: با توجه به وجود طعمه کافی در داخل مناطق حفاظت شده این شهرستان، گونه پلنگ در شهرستان اسفراین از جمعیت و پراکنش خوبی برخوردار است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین گفت: پیش بینی می شود به طور میانگین ۲۰تا ۳۰قلاده پلنگ در عرصه های طبیعی این شهرستان باشد.
لایق با اشاره به بیمه بودن پلنگ ایرانی افزود: پلنگ حیوان قانعی است و به اندازه نیازش شکارمی کند و زیاد به جوامع انسانی نزدیک نمی شود اما، در صورت حمله و خسارت به جوامع انسانی برای حمایت از این گونه در معرض خطر بیمه خسارت ناشی از حمله این گونه ارزشمند را پرداخت می کند.
به گزارش ایرنا و به گفته رئیس اداره نظارت برحیات وحش محیط زیست خراسان شمالی از سال ۹۵تاکنون ۱۶مورد خسارت حمله پلنگ به جوامع انسانی به خسارت دیدگان توسط بیمه حفاظت از پلنگ ایرانی دراین استان پرداخت شده است .
شهرستان ۱۲۰هزار نفری اسفراین در ۶۰کیلومتری جنوب شرقی بجنورد مرکز خراسان شمالی قراردارد و دارای ۲پارک ملی سالوک و ساریگل است که از زیستگاه های پلنگ ایرانی است و از لحاظ پراکنش پلنگ، این منطقه دارای جمعیت خوبی ازاین گونه ارزشمند و در معرض خطر است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *