ورکان گلستان به اکو پارک قزوین رفت

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: ورکان، پلنگی که از مرداد 93 تاکنون از سوی این اداره کل در گرگان حفاظت می شد، برای زندگی بهتر و زیست در محیط طبیعی به اکو پارک طبیعت باراجین استان قزوین منتقل شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):امیر عبدوس روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: انتقال ورکان عصر یکشنبه 29 بهمن ماه با طی مراحل بیهوشی و انتقال به قفس انجام و ساعت 2 بامداد امروز به مسئولان اکو پارک طبیعت قزوین تحویل شد.
به گفته وی؛ باتوجه به رشد این توله پلنگ و نیاز به محیط بزرگتر، نگهداری آن در قفس 20 متری و درمحیط پر سر و صدای ناهارخوران گرگان سخت بود و از سوی دیگر در استانهای همجوار نیز محیط مناسبی برای زیست این گونه نبود.
وی افزود: در محیط جدید این پلنگ در فضایی 600 متر مربعی و در کنار سایر حیوانات و پرندگان در اکو پارک طبیعت قزوین به زندگی خود ادامه خواهد داد.
عبدوس همچنین اظهار کرد: این حیوان به صورت امانی تحویل مسئولان اکو پارک طبیعت قزوین شد، و به نظر من در شرایط کنونی بهترین مکان تکثیر و زیست آرام برای آن همین پارک است.
به گزارش ایرنا و براساس اعلام محیط زیست گلستان روز شنبه یازدهم مردادماه 93 افرادی ناشناس دو توله پلنگ ایرانی را در مقابل اداره محیط زیست شهرستان کردکوی در غرب استان رها کردند که این پلنگ ها به اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان منتقل تا از آنها نگهداری شود.
این دو توله پلنگ هیرکان و ورکان نام گرفتند.
هیرکان؛ پلنگ ماده، دوم شهریور 95 در پارک ملی گلستان رهاسازی شد، اما اوایل خرداد امسال مرگ این پلنگ از سوی مسئولان محیط زیست اعلام شد.
در این پیوند یکی از مسئولان محیط زیست کشور اعلام کرده بود که این پلنگ حدود 35 روز پس از رها شدن در طبیعت پارک ملی گلستان زنده بوده است.
ورکان؛ پلنگ نر که حدود سه سال در قفس 20 متری نگهداری می شد نیز هم اینک برای ادامه زندگی به اکو پارک طبیعت قزوین منتقل شده است.
استان گلستان با تنوع اقلیمی و برخورداری از دریا، دشت، جنگل و بیابان میزبان انواع گونه های گیاهی و جانوری از جمله موارد نادر و یا درحال انقراض است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *