ممنوعیت خرید و فروش گونه های در حال انقراض جانوری در روزهای پایانی سال

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روابط عمومی ، عباس میرزاکریمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند از ممنوعیت خرید و فروش گونه های در حال انقراض در روزهای پایانی سال خبر داد.

عباس میرزاکریمی در این خصوص گفت :  هر ساله در ایام پایانی سال برخی افراد سودجو  نسبت به عرضه و فروش برخی گونه های جانوری و گیاهی در معرض خطر انقراض  نظیر سمندر لرستانی ، لاله واژگون و مار آبی ، لاک پشت و … که نیازمند  حفاظت بیشتری می باشند اقدام می کنند که به طور حتم با این افراد  برخورد قانونی خواهد شد .

وی با توضیحاتی در این خصوص  افزود :  در زیست ‌شناسی و بوم‌ شناسی ، انقراض یا نابودی به پایانِ کارِ یک گونه گفته می‌شود و انقراض هنگامی پدید می‌آید که واپسین عضوِ یک گونه  از بین می رود و این رخداد با گذر زمان مشخص می‌شود، زیرا اطمینان دقیق از نابود شدن یک گونه به پیدا نشدن آن گونه در آینده بستگی دارد. و  برهمین اساس وقتی از گونه در معرض خطرِ انقراض صحبت می شود یعنی تعداد کمی از آنها باقی مانده است که تهدیدات بسیاری حفاظت آنها را دشوار می کند .  از جمله این تهدیدات خرید و فروش غیرقانونی این گونه ها می باشد که مستلزم همکاری مردم برای حفظ بهتر آنها می باشد .

میرزاکریمی  ضمن دعوت از مردم برای همکاری در زمینه ی حفظ این گونه های ارزشمند افزود :  عده ای به دلیل منافع شخصی خودشان ، باعث از بین رفتن گونه های نادر ملی می شوند که دارای ارزش جهانی می باشند ، به همین دلیل از شهروندان عزیز می خواهیم که از خرید این گونه ها خودداری نموده و در صورت مشاهده ی فروش هر گونه ی جانوری و گیاهی وحشی در سطح معابر ، بازارهای روز ، ترمینالها  اطلاع رسانی نموده و با شماره تلفن   ۷۶۳۴۳۷۳۸ تماس حاصل نمایند .

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *