تاکید مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران بر استفاده مجدد از پساب شهری در پایتخت

اخبار اخبار محیط زیست ایران اخبار محیط زیست تهران

تهران – ایرنا – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر استفاده مجدد از پساب های شهری، گفت: بازیافت، بازچرخانی و استفاده مجدد از پساب ها در بخش های صنعت، فضای سبز و باغات شهر تهران به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار دارد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند (DEWNA): کیومرث کلانتری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به فقیر بودن کشور از نظر آب و جنگل، اظهار کرد: متوسط آب و جنگل موجود در کشور یک سوم متوسط جهانی است، بنابراین راهی جز مدیریت منابع آبی، استفاده مجدد از آب برای توسعه جنگل و فضای سبز نداریم.
وی با بیان اینکه منابع آبی با اولویت مصارف شرب و صنعت توزیع می شود، افزود: بخش محیط زیست و کشاورزی در اولویت بعدی است و سهم حق آبه های زیست محیطی باید از سهم کشاوزی منظور شود.
کلانتری با تاکید بر استفاده از آب های بازیافتی برای آبیاری فضای سبز و باغات، گفت: حدود ۸۰ درصد از آب مصرفی تبدیل به پساب می شود، از سوی دیگر با وجود محدودیت آب در کشور ما تنها یک بار از آن استفاده می کنیم، در حالی که حتی در کشورهای پرآب دنیا نیز تصفیه و بازچرخانی آب مرسوم است.
وی تصریح کرد: بر اساس قانون شرکت های آب و فاضلاب باید پساب آلوده خود را تصفیه کرده و از تخلیه فاضلاب خام به محیط خودداری کنند.
کلانتری اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب استان تهران برای استفاده مجدد از فاضلاب های شهری این استان برنامه ریزی و اجرای تصفیه خانه ها را آغاز کرده که با توجه به وجود ۲۲ مدول (فاز) در شبکه فاضلاب تهران، اجرای آن تدریجی و زمان بر خواهد بود که بستگی به اختصاص بودجه دارد.
این مقام مسئول همچنین هدف استفاده مجدد از پساب های شهری را حفظ محیط زیست و ایجاد یک منبع آبی جدید دانست و گفت: پساب های شهری منبعی آلاینده و تهدیدی برای محیط زیست به شمار می رود که تصفیه آن به پاکسازی محیط کمک می کند.
وی تاکید کرد: استفاده مجدد از پساب برای همه بخش ها به جز آبیاری سبزی و صیفی مجاز است و به دلیل احتمال آلودگی و خطر فعلا نمی توانیم استفاده در این بخش را تایید کنیم.
بر اساس این گزارش، هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، با تشکیل کارگروه ملی «سازگاری با کم آبی» به منظور فراهم آوردن شرایط لازم برای سازگاری با کم آبی در مناطق مختلف کشور و اتخاذ تصمیمات مناسب، موافقت کرده است.
پیش از این عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به وضعیت بحرانی منابع آبی کشور هشدار داده و خواستار ممنوعیت توسعه فضای سبز در کلانشهرها شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *