چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی در توران مشاهده شد

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: طی پایش های صورت گرفته توسط یگان حفاظت پارک ملی توران درحوزه استحفاظی دلبر ذخیرگاه زیستکره توران ، چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی مشاهده شد.

پاظیگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان،عباسعلی دامنگیر افزود: محیط بانان پارک ملی توران در محدوده شرقی پارک ملی توران موفق به مشاهده و تصویر برداری از چهار قلاده یوزپلنگ آسیایی شدند.
وی گفت: مامورین حدود 6 دقیقه نظاره گر این4 قلاده یوزپلنگ (یک قلاده مادر و 3 قلاده توله ) بودندشدند و از آنها نیز تصویربرداری کردند.
وی در ادامه افزود:در ابتدا مامورین فقط 3 قلاده توله یوز را را مشاهده کردند که سر و صورت آنها خونی و نشان از تغذیه بر روی طعمه تازه شکار شده بودند و تصور براین تصور بر این بوده که فقط همین 3 قلاده بوده ولی پس از فرار کردن و دور شدن این 3 قلاده یک قلاده مادر را نیز جداگانه در ارتفاعات تپه ماهورهای بالا دست مشاهده کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه امسال 14 مورد مشاهده یوز در توران با عکاسی ثبت شده است، گفت: در حال حاضر مهمترین موضوع برای حفاظت از این گونه نادر و سمبل محیط زیستی کشور، رفع چالش ها و تهدیدات تصادفات جاده ای با ایجاد کریدورسبزو بلامعارض نمودن مراتع داخل پارک ملی توران همراه با ایجاد امنیت مستمر و بهینه سازی زیستگاه اصلی این جاندار و رعایت ملاحظات زیست محیطی و توسعه پایدار در ذخیرگاه زیست کره توران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *