کاهش جمعیت پروانه‌های شهریار در جنگل‌های مکزیک

اخبار اخبار محیط زیست ایران

به گفته یک مقام دولتی مکزیک تعداد پروانه‌های شهریار (مونارک) که برای گذران زمستان به جنگل‌های مکزیک می‌آیند برای دومین سال متوالی کاهش یافته است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایسنا، آلهاندرو دل مازو، عضو هیئت مناطق حفاظت شده مکزیک در این باره می‌گوید: پروانه‌های شهریار که روی درختان تجمع می‌کنند زمستان امسال حدود ۲.۴۸ هکتار را اشغال کردند که نسبت به ۲.۹۱ هکتار اشغال شده در زمستان سال گذشته کاهش حدود ۱۴.۷ درصدی داشته است.

مهاجرت پروانه‌های شهریار به کمک تخمین منطقه‌ای که این حشرات در جنگل‌ها اشغال می‌کنند محاسبه می‌شود. هر ساله میلیون‌ها پروانه از آمریکا و کانادا مسیر ۵۵۰۰ کیلومتری را برای مهاجرت پرواز می‌کنند.

جورج ریکاردز، مدیر صندوق جهانی حیات وحش در مکزیک با بیان اینکه پدیده های آب و هوایی بدون تردید یکی از عوامل اثرگذار بر مهاجرت این پروانه‌هاست گفت: یک دوره طوفان بسیار شدید در مسیر مهاجرت حشرات نیز می تواند یکی دیگر از این عوامل باشد.

او همچنین به گردباد و سرمای شدید سال ۲۰۱۶ که هسته ذخیره‌گاه پروانه ها را از بین برد اشاره کرد. به گفته کارشناسان این طوفان به قطع هزاران درخت منجر شد. از سوی دیگر اجازه دولت مبنی بر از بین بردن درخت های نابود شده برای کاهش خطر آتش سوزی در جنگل‌ها نیز به آسیب دیدن اکوسیستم دامن می زند.

تعداد پروانه‌های شهریار در مکزیک از زمستان سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۷ که حدود ۱۸ هکتار از جنگل‌های مکزیک را پوشش می دادند رو به کاهش بوده است.

افزایش استفاده از علف‌کش‌ها در ایالات متحده از رشد گیاه “علف شیر” که خوراک کرم‌های پروانه‌ شهریار است جلوگیری کرده و بقای آنها را تهدید می کند.

یک فعال محیط زیست با اعتراض نسبت به اینکه دولت اطلاعات کافی برای تجزیه و تحلیل کلونی‌های پروانه‌ها به دانشمندان مستقل ارائه نکرده تاکید کرد که راه های جدیدی برای اندازه گیری جمعیت این پروانه‌ها لازم است.

دل مازو نیز اظهار کرد که دولت منتظر اطلاعات ارائه شده توسط یک تکنولوژی اسکن لیزری به نام لیدار LIDAR است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ریکاردز اظهار داشت: از یک سو با کمک پاسبان‌هایی که در منطقه گشت می‌زنند قطع غیرقانونی درختان در مکزیک نسبت به سال گذشته کاهش یافته اما از سوی دیگر مکزیک از شر پدیده های جهانی ناشی از تغییرات اقلیمی در امان نمانده و باید برای مقابله و انطباق با این واقعیت اقداماتی صورت گیرد.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *