کیومرث کلانتری در مراسم درختکاری: کشور ما به لحاظ جنگل و آب، کشور فقیری است / باید از گونه کم آب بر برای توسعه فضای سبز استفاده شود

پیش از ظهر امروز با حضور مدیرکل، معاونین و کارکنان حفاظت محیط زیست استان تهران، دانش آموزان مدارس آموزش و پرورش تهران و تشکلهای مردم نهاد زیست محیطی، مراسم کاشت ۱۲۰ نهال یادبود شهدای محیط بان، همزمان با گرامیداشت هفته منابع طبیعی در پارک سرخه حصار تهران به انجام رسید.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران(سامات)،کیومرث کلانتری در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه موضوع درختکاری ریشه قداستی در دین و فرهنگ ما ایرانیان دارد، گفت: کشور ما به لحاظ جنگل و آب، کشور فقیری است و همه ایرانیان باید توجه جدی ابتدا به مصرف آب و بعد هم به توسعه فضای سبز همگن و سازگار با طبیعت داشته باشند.
وی با بیان اینکه گونه هایی که کاشته می شوند حتما باید کم آب بر و سازگار با محیط انتخاب شوند، افزود: کمتر از یک سوم بارندگی متوسط دنیا را در ایران داریم و سرانه جنگل نیز در کشور ما پایین است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: حدود ۷,۵ درصد مساحت کشورمان جنگل است و اگر بخواهیم به متوسط دنیا که ۲۵ متر می باشد برسیم باید درختکاری را توسعه داده و وضعیت جنگلهایمان را بهبود دهیم و این کار برای مهار ریزگردها و کنترل آلودگی و همچنین لطافت هوا لازم است.
کلانتری با اشاره به اینکه وجود درختان برای حیات ما مفید می باشد و تنها کاشت درختان کافی نبوده و نگهداری از آنها نیز ضروری است، افزود: بر اساس ماده ۲۱ قانون هوای پاک سرانه فضای سبز در تهران، کلان شهرها و شهرهای دارای جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفر باید به حداقل ۱۵ متر در ۱۰ سال آینده برسد.
وی به توزیع ناعادلانه فضای سبز در تهران اشاره داشت و گفت:در برخی از مناطق تهران با سرانه فضای سبز بیش از ۳۰ متر و در برخی دیگر از مناطق با سرانه ۲ متر مواجه هستیم و این مناطقی که از فضای سبز محروم هستند باید مورد توجه ویژه قرار گیرند.
کلانتری در پایان همه مردم در کاشت و داشت درخت سهیم هستند و باید هر سال این سنت حسنه، با شکوه و مشارکت همه مردم و مسئولین برگزار گردد.

 

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *