سرپرست اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار منصوب شد

با حکم کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران سید حسن فراهانی جایگزین امامعلی یگانزاده در اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران(سامات)، روز گذشته و با حضور جمعی از مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران ، سید حسن فراهانی به عنوان سرپرست جدید اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار منصوب شد.
این گزارش می افزاید سید حسن فراهانی پیش از این ریاست ادارات محیط زیست شهرستان های فیروزکوه، پردیس و اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار را درکارنامه مدیریتی خود داشته است.
” گفتنی است پارکهای ملی خجیر و سرخه حصار و منطقه حفاظت شده جاجرود بصورت مجموعه حفاظتی جاجرود تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران قرار دارد. به دلیل آنکه این مناطق در یک محدوده قرار داشته، زیستگاه و حیات وحش تقریبا مشترکی دارند به صورت مجموعه حفاظتی جاجرود معرفی شده اند.
پس از انتخاب شهر تهران در سال ۱۱۷۴ به عنوان پایتخت ایران، اراضی واقع در شرق این شهر با عناوین منطقه قرق و شکارگاه مورد استفاده قرار گرفتند که بدین اعتبار می توان آنها را از قدیمی ترین مناطق تحت حفاظت در جهان تلقی نمود.
این مجموعه از شمال و شمال غربی به حوزه آبریز رودخانه جاجرود، از شرق و شمال شرق به حوزه آبریز رودخانه دماوند، از جنوب به کوه پارچین ورامین و غرب به جاده خاوران و اتوبان بسیج (افسریه) محدود می شود. در کل منطقه ۵۱۷ گونه گیاهی شناسایی شده که متعلق به ۷۰ تیره گیاهی هستند.
همچنین تاکنون ۳۸ گونه از رده پستانداران ، ۱۱۸ گونه از رده پرندگان،  ۲۷ گونه از رده خزندگان ، ۲ گونه دوزیست  و ۷ گونه ماهی در این مجموعه شناسایی شده اند و وجود کفتار و خالصترین جمعیت قوچ و میش البرز مرکزی از جمله ویژگیهای این ۲ پارک ملی است.
بر اساس آخرین سرشماری حیات وحش در مجموعه حفاظتی جاجرود  با احتساب ۱۰۷ راس آهو مجموعا۵۱۹۰ راس  گونه های حیات وحش شامل قوچ و میش و کل و بز سرشماری شده است.”

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *