آغاز شمارش حیات وحش در پارک ملی دنا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد از آغاز شمارش حیات وحش مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع پارک ملی دنا در این استان خبرداد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش ایسنا، سیداسدالله هاشمی گفت: ۶۰ نفر کارشناس و محیط بان درقالب ۲۲ اکیپ به مدت ۲ روز حیات وحش مناطق حفاظت شده و شکارممنوع پارک ملی دنا را شمارش خواهند کرد.

وی اظهار کرد:  هر ساله به منظور اطلاع از وضعیت جمعیتی گونه‌های مهم حیات وحش، روند افزایشی یا کاهشی آنها در فصل زمستان در تمام مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع محیط زیست استان در حوزه سردسیری کار شمارش حیات وحش انجام می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد هدف از این سرشماری‌ها  را تخمین جمعیت کل و بز، در مناطق مختلف حفاظت شده، پارک ملی و شکار ممنوع دنا دانست و خاطرنشان کرد: اگرچه مشاهدات سایر گونه‌ها از جمله گوشتخواران و حتی نمایه‌های حضور سایر گوشتخواران مهم نیز در فرم های سرشماری نیز ثبت می‌شود .

هاشمی تصریح کرد: امسال مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته از صبح روز ۲۳ اسفند ۶۰ نفر کارشناس و محیط بان در قالب ۲۲ اکیپ به مدت ۲ روز حیات وحش مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع  پارک ملی دنا را شمارش خواهند کرد .

وی ادامه داد: در این سرشماری ناظرینی از اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس، تشکل‌های زیست محیطی مردم نهاد و همیاران افتخاری، نیروهای این اداره کل را در این سرشماری همراهی خواهند کرد .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: پس از این آماربرداری اطلاعاتی در خصوص وضعیت ترکیب سنی و جنسی جمعیت‌های موجود، توجه به اهمیت، حمایت و آشنایی هرچه بیشتر با مشکلات محیط زیستی پیش روی شهرستان و تبادل نظر در جهت، چگونگی برخورد و رفع مشکلات زیست محیطی برنامه‌ریزی خواهد شد .

به گزارش ایسنا، ذخیرگاه زیست کره دنا به عنوان دهمین ذخیرگاه زیست کره کشور و پانصد و پنجاهمین ذخیرگاه زیست کره جهان با مساحت ۲۵۵هزار و ۵۳۷ هکتار متشکل از مناطق حفاظت شده، پارک ملی و شکار ممنوع در سال ۹۰در شبکه جهانی ذخیره گاه‌ها ثبت شد.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *