اهمیت محیط زیست نوروز

اخبار اخبار محیط زیست ایران

فصل بهار، زمان روییدن و شکوفایی و آغاز رستاخیز طبیعت است، نوروز اولین گام همراهی انسان و طبیعت خواهد بود اما این همراهی انسان با طبیعت توأم با نامهربانی بوده به نحوی که سالیان سال است که همگان از دولت گرفته تا شهروندان بیگانه با محیط زیست بوده و از آن فاصله گرفته‌اند.

 

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):حسین احمدی نیاز وکیل پایه دادگستری در ادامه این یادداشت در روزنامه آرمان نوشت: نوروز در ایران با تعطیلات فراوان و سفر و تفریح همراه است که دقیقا برای محیط زیست و طبیعت موجب نابودی و تخریب بوده به نحوی که انبوه تراکم انسانی در یک نقطه از کشور بسان شمال کشور شکل گرفته و به علت نبود برنامه ‌ریزی و بیگانه بودن شهروندان با محیط زیست، موجبات پایمالی و نابودی محیط زیست فراهم شده که می‌توان به انباشت زباله در طبیعت تا رهاسازی زباله در آن، از تخریب زیستگاه ‌های حیات وحش تا نامهربانی با حیوانات و شکارهای بی‌رویه اشاره کرد. با تاسف باید یادآوری کرد که تمام این ناملایمات روز به‌ روز بیشتر می‌شود. 

این برخورد نامناسب با محیط زیست باعث پدیداری بحران‌های دهشتناک شده است که می‌توان به بحران آلودگی هوا، ریزگردها، خشکسالی، نابودی گونه‌های حیات وحش، از بین رفتن چرخه طبیعت، سیلاب‌ها و نابودی جنگل‌ها و مراتع و… اشاره کرد. این بحران‌ها در سطحی دیگر موجب فشار به جامعه و شهروندان شده و مهاجرت‌های گسترده را پدید می‌آورد که به نوبه خود هزینه ‌های سنگینی ایجاد می‌کند. از دیگر سو بحران‌های زیست محیطی گسست ‌های اساسی را در جامعه فراهم آورده است. 

برای نمونه می‌توان به معضل خشک شدن دریاچه ارومیه و سایر تالاب‌های کشور یا بحران بی‌آبی در شرق اصفهان اشاره کرد که منتج به اعتراض شده است. واقعیت مساله این است که اگر محیط زیست کشور نابود شود دود آن به چشم تک تک شهروندان خواهد رفت. محیط زیست دارای قواعد و الزاماتی است که باید رعایت و حفظ شود. هر نوع قصور و کوتاهی نسبت به قواعد آن خیانت محسوب می‌شود و لازم است همگان آن را رعایت کنند. تعطیلات و تفریح را با حفاظت از محیط زیست باید سپری کرد و مردم آن را خط قرمز خود تلقی نمایند. هر نوع ریختن زباله، قطع درختان، تخریب منابع طبیعی، شکار حیوانات و… 

باید ممنوع شده و خود شهروندان مانع انجام آن شوند. حیات آینده ما وابستگی کامل به حفاظت و رعایت محیط‌ زیست دارد و نوروز گام مهمی برای تحقق این مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *