عملکرد سال ۹۶ وضعیت محیط زیست دماوند/نگاه نقادانه مردم دماوند در مطالبات محیط زیست ستودنی است /دماوند نگین محیط زیست ایران است/در مقام ضابط دادگستری وظیفه مان را انجام می دهیم

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):فرمانده یگان حفاظت محیط زیست دماوند وضعیت محیط زیست و عملکرد سال ۹۶ را تشریح کرد:

نگاه نقادانه  مردم دماوند  در مطالبات محیط زیست  ستودنی است /دماوند  نگین محیط زیست  ایران است/در مقام ضابط دادگستری وظیفه مان  را انجام می دهیم.

عباس میرزاکریمی با اعلام این خبر افزود: در سال ۱۳۹۶ ، ۷ مورد تخلف در زمینه شکار غیر  مجاز که منجر به تشکیل پرونده قضایی شده است داشته ایم  به تفکیک از چهارپایان ۶ رأس بوده است – پرندگان ۹ قطعه و کشف سلاح غیر مجاز ۲ قبضه  و سلاح های  مجاز  ۷ قبضه  که تخلف داشته اند  و  توقیف گردیده است. همچنین ۶۴ مورد مهمات مکشوفه و سایر  ادوات  در طول سال  داشته ایم که تاکنون ۰۰۰/۲۰۰/۴۲۰ ریال مطالبه ضررو زیان  زیست محیطی داشته ایم  که قسمتی وصول و قسمتی هم در شرف  وصول  شدن می باشد ودر اینجا ذکر این نکته ضروری است که  با حضور مستمر محیط بانان و گشت های شبانه روزی از ارتکاب جرائم تا حدود زیادی پیشگیری شده است.

وی گفت: در موضوع  امداد رسانی ،زنده گیری و تیمار و نجات  حیات وحش ۱۱ مورد عملیات داشته ایم .

میرزاکریمی افزود:۶مورد  تخریب محیط زیست  کشف شده است و همچنین ۶ مورد  تعلیف  غیر مجاز دام در مناطق تحت مدیریت  که برخورد قانونی   با آنها صورت گرفته است .

وی ادامه داد: در بخش محیط انسانی خصوصاً استقرار و پایش و نظارت بر  نحوه فعالیت واحد ها تعداد ۵۱مورد پرونده های حقوقی تشکیل  و مطرح رسیدگی در دادگستری دماوند، دادگاه بخش رودهن ، و دادسرای تهران  بوده است  .

وی اظهار داشت: در طول سال  ۱۰۱ مورد  اخطاریه زیست محیطی به واحد های آلاینده صادر شده  و ۳ مورد پلمپ واحد های آلاینده صورت گرفته است و همچنین ۳۳  مورد نمونه برداری از واحد های صنعتی ،تولیدی و خدماتی صورت گرفته است .

عباس میرزاکریمی افزود:   در طول سال، ۲۲۴ مورد پایش زیست محیطی در گشت و کنترل  توسط کارشناسان این اداره  داشته اند،  ۵۲ مورد مصاحبه با اصحاب رسانه و ۸ مورد برنامه آموزش افکار عمومی  انجام شده است.

وی  خاطر نشان کرد: در خصوص  اهمیت  آموزش نیروهای  یگان حفاظت  محیط زیست  ۳ دوره آموزش قوانین  و سلاح و مهمات  استانی   و شهرستانی  را در طول  سال میزبان بوده ایم.

نگاه نقادانه در مطالبات محیط زیستی  مردم  دماوند  ستودنی  است.

وی افزود: گاهاً سماجت مردم را  در پیگیری  آلودگی ها و تخریب محیط زیست  داریم که  ستودنی  و به عبارتی یک نوع  بیداری محیط زیستی  پیرامون شهرستان داریم.

وی خاطر نشان کرد : آستانه ظرفیت  و بار منفی  صدور مجوز  معادن در دماوند  بیش از ظرفیت  زیست محیطی بوده است  و قسمت زیادی ازعرصه های  طبیعی  و محیط زیست شهرستان را تخریب و منهدم کرده است  به طوری که برای  سنگ لاشه ماده معدنی  بر فرض ۱۰۰ کامیون (۲۰۰ هکتار ) از عرصه های طبیعی درمحل هایی که فرسایش خاک زیاد  است تخریب و در صورتی که در داخل  همان محدوده  درختان ممنوع القطع  مشمول ماده ۱ قانون حفظ  ذخائر جنگلی مصوبه ۱۳۷۱ می باشد و قطع آن  جرم است  و با توجه به وضعیت موجود به زودی شاهد تشکیل  کانون ریز گردها  خواهیم بود .

عباس میرزاکریمی  گفت :  دماوند نگین تنوع زیستی  جانوری و گیاهی است  و به علت  استقراردر شعاع ۴۵ کیلومتری  استان تهران بسیار شکننده  و مورد تعرض  افراد سود جو  و فرصت طلب  می باشد.

در اینجاست که دفاع  جانانه محیط بانان شهرستان در مقام ضابط دادگستری  نقش مهمی دارد که البته از همکاران در اجرای دقیق قانون و وظیفه ذاتی  تشکر و قدردانی  مینمایم.

وی افزود: شعار امسال (حفظ محیط زیست  را از خودمان شروع کنیم ) می باشد و در این راستا از مسئولین و شهروندان عزیز انتظار همکاری  بیشتر با اداره حفاظت  محیط زیست شهرستان  دماوند را داریم .

وی در پایان ضمن تبریک سال نو گفت: انتظار می رود با توجه به فرا رسیدن فصل بهار و همچنین پیش رو بودن مسافرت شهروندان عزیز و گردشگران محترم توجه بیشتری به مقوله حفظ محیط زیست خصوصاً در زمینه عدم ورود به زیستگاههای  حساس جانوری  با توجه به نزدیکی به فصل زاد آوری حیات وحش و همچنین عدم رها سازی  زباله ها در طبیعت باشیم.

 

 

 

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *