سیزدهم فروردین روز انس با طبیعت بدون زباله و تخریب ، همه با هم در دماوند

عباس میرزاکریمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند از  انس با طبیعت در روز سیزدهم فروردین  خبر داد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): عباس میرزاکریمی در این خصوص گفت : سیزدهمین روز فروردین ماه از جشن های نوروزی است که مردم طبق سنت و آیین هر ساله این روز را بیرون از خانه و در دامان طبیعتِ سر سبز و دل انگیز می گذرانند و به همین دلیل در  تقویم‌های رسمی ایران این روز ، روز طبیعت نامگذاری شده‌است .

وی افزود : اگرچه این سنت از دیرباز در سرزمین ما برپا بوده است اما امروزه با توجه به زندگی ماشینی کنونی نیاز انسان برای خارج شدن از محیط شهری به دل طبیعت دوچندان شده است . که البته در روز ۱۳ فروردین این حضور بیش از سایر روزهاست و خیل عظیمی از مردم به طبیعت می روند. از طرفی فصل بهار ، فصل رستاخیز طبیعت است .  طبیعت در این فصل بار دیگر متولد می گردد و این زمین تازه روییده و سرسبز و آکنده از انبوه گل و گیاهان صحرایی ، نیازمند حمایت و مراقبت بیشتری دارد تا بتواند به رشد و تکامل رسیده و همواره  در خدمت خود ما باشد. از این رو حفاظت از آنها در این ایام بسیار مهم است. ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که  طبیعت با چشمه سارهای گوارایش ، جنگل های سرسبزش ،کوههای استوارش همواره مأمن ما برای رسیدن به آرامش بوده است . پس بر ما وظیفه است که  این روز را به پاس نامش احترام بگذاریم و به تخریب این نعمت الهی  نپردازیم.

میرزاکریمی با اشاره به اقدامات و تلاش های سازمان حفاظت محیط زیست در اینخصوص  گفت : اداره حفاظت  محیط زیست دماوند نیز با اقداماتی آموزشی و فرهنگی همچون اطلاع رسانی از طریق رسانه های مجازی ، ارسال پیامک ، تهیه و نشر شعارهای زیست محیطی و نصب بنر ، سعی در حفظ طبیعت به وسیله خود مردم دارد . همچنین در این روز با  به توزیع کیسه های زباله  در ترویج فرهنگِ برگرداندن زباله ها از طبیعت  اقدام میکند . ضمن آنکه محیط بانان این اداره در کنار گردشگران قرار گرفته و درخصوص نگهداری و مراقبت از محیط زیست اطلاع رسانی میکنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد : ما ازهمه ی گردشگران عزیز خواستاریم که در کنار تفریحات خود ،  مراقب درخت ها، گل ها ، چمنزارها ، گیاهان و جانواران باشند، چرا که با توجه به اینکه جمعیت زیادی  به دل طبیعت نوپا می روند اگر رعایت نشود ، تبعات سنگین همین یک روز به راحتی قابل جبران نخواهد بود  . لذا از کندن گل ها ، شکستن شاخه ها ، ریختن زباله در رودخانه ها یا طبیعت ، آسیب رساندن به جانوران خودداری نموده وچنانچه آتشی روشن می کنند پس از اتمام کار آتش را توسط آب و یا خاک بطور کامل خاموش کنند تا دوباره شعله ور نگردد . به یاد داشته باشیم که با از بین رفتن  و آلوده شدن طبیعت  تفرجگاه خود ما از بین خواهد رفت .

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *