بهره‌برداری صحیح از رسوبات سواحل و تالاب‌های گیلان

رسوبات سواحل دریای خزر، تالاب‌ها و معادن استان نیاز به مطالعات وسیع زمین‌شناسی دارند.

پایگاه خبری محیط بان دماوند (DEWNA): به گزارش ایسنا، «فرهاد دلق‌پوش»، گفت: وضعیت رسوبات سواحل دریای خزر، تالاب‌ها و معادن استان نیاز به مطالعات علمی و گسترده زمین شناختی دارد که باید به نحو درستی مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

وی نمونه‌برداری از مناطق مختلف استان، مطالعات و آزمایشات منطقه‌ای را حساس برشمرد و افزود: حفظ اقلیم طبیعی استان و بهره‌برداری صحیح از منابع مستلزم داشته‌های علمی مناسب جهت جلوگیری از کاهش آسیب‌هاست.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در ادامه گفت: پیدایش و شناسایی گسل‌ها را که حاصل یک سری فعل و انفعالات در زمین است و گیلان نیز از وجود این گسل‌ها مستثنی نیست و تیم علمی و تحقیقاتی توانمندی، باید مطالعات کاربردی آن را انجام دهند.

دلق‌پوش در ادامه به نیاز پروژه‌های عمرانی به مصالح معدنی اشاره کرد و گفت:هم‌اکنون جهت تکمیل و اتصال راه‌آهن بین‌المللی «آستراخان- آستارا» به رشت(به طول ۲۵۰ کیلومتر)که از آذربایجان به گیلان می‌آید و باعث جابجایی و ترانزیت ۲۰ میلیون تن کالا در سال خواهد شد و نیاز شدید به مصالح معدنی دارد و نیاز است برخی تصمیمات کلان و محدودیت‌های ملی در بخش معدن در جهت پیشرفت پروژه‌های عمرانی، باید برطرف شود.

وی اتخاذ و رویه درست در برداشت مواد معدنی از جلگه‌ها و بستر رودخانه‌ای استان را بسیار حائز اهمیت دانست و از این نشست بi عنوان تحول در بحث زمین‌شناسی استان یاد کرد و گفت: باید مطالعات علمی دقیق و سیاست واحدی را برای بهره‌برداری از مواد معدنی جلگه ای با پشتوانه تحقیقاتی برای استان انجام شود که همت کارشناسان فنی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی را می طلبد.

«مرضیه لک»، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز پس از گزارش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: این سازمان تاکنون ۳۶ همایش زمین‌شناسی برگزار کرده که امسال نیز همایش «علوم زمین»مصادف با روز زمین پاک در اردیبهشت ماه انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در حاشیه همایش پیش رو قرار است دو سند همکاری با سازمان محیط‌زیست و دیگری با مرکز پژوهش‌های اقیانوس‌شناسی امضاء شود که در نوع خود تأثیر بسزایی در استان گیلان ایجاد خواهد کرد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور هم‌چنین افزود: در یکی از بندهای این سند همکاری به بررسی دریاچه کاسپین می‌پردازد که برای نخستین بار قرار است مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد و اطلاعات بسیار ارزشمندی در این حوزه به استان اضافه می‌شود که تاکنون انجام نشده است.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *