تراز دریاچه ارومیه ۲۱ سانتی متر کاهش یافت

مسوول دبیرخانه تالاب های آذربایجان شرقی گفت : تراز دریاچه ارومیه تا چهاردهم اردیبهشت ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ سانتی متر کاهش یافته است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): یدالله آذرهوا روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تراز سطح آب دریاچه ارومیه در این مدت به ۱۲۷۰.۷۶متر رسید که این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۱۲۷۰.۹۷ متر بود.
وی اظهار کرد: وسعت دریاچه ارومیه نیز در این بازه زمانی به ۲۲۹۹.۷۷ کیلومتر مربع رسید که در مقایسه با پارسال ۲۴۰.۳۵ کیلومتر مربع افت کرده است.
آذرهوا، حجم کنونی آب دریاچه ارومیه را ۲.۰۳ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: این رقم در مقایسه با میانگی دراز مدت ۱۴.۲۴ میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: از ابتدای سال آبی جاری گذشته (مهرماه) تا ۱۴ اردیبهشت ماه امسال ۳۳۴.۸ میلی متر بارندگی در آذربایجان شرقی داشته ایم که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۷.۹ میلی متر افزایش نشان می دهد.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه نام دریاچه‌ای در شمال غربی کشورمان است که میان دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته ‌است.
مساحت این دریاچه در تابستان ۲۰۱۵ میلادی حدود ۶ هزار کیلومتر مربع بود که در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار می‌گرفت.
دریاچه ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ آب شور دنیا محسوب می شد.
آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.
دریاچه ارومیه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و در مدت کمی وسعت آن به شدت کاهش یافت.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *