به دنبال توسعه مدیریت کنترل و ارتقاء سیستم های نظارت آنلاین سازمانی هستیم

نخستین گردهمایی رؤسا و دبیران بازرسی ، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات محیط زیست کشور روز گذشته به میزبانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و با حضور رحمان وهاب زاده مدیرکل دفتر بازرسی ، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات مردمی سازمان محیط زیست وکیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران برگزار شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران(سامات)، رحمان وهاب زاده در این گردهمایی با اشاره به اینکه وظیفه دفتر بازرسی ، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات، ارزیابی و شناسایی نقاط قوت و ضعف دستگاه در بخش های مختلف است، افزود: با توجه به اینکه بر اساس بررسی های انجام شده در بحث تسهیل انجام امور دفاتر و معاونت ها و ادارات کل بخصوص در استانها خلاهایی وجود داشت، بمنظور تبادل افکار، اطلاعات و ایده ها و بهره گیری از تجربه های موفق ، اقدام به تشکیل مناطق پنجگانه ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات مردمی در کشور کردیم .
وی با بیان اینکه با تشکیل این مناطق پنجگانه و پیگیری و نظارت همکاران در این مجموعه خوشبختانه شاهد جهشی قابل توجه در شاخص های عمومی و اختصاصی بوده ایم، اظهار داشت: این راهبرد جدید زمینه  ایجاد انگیزه برای انجام اقدامات مناسب و مطلوب نسبت به ارتقاء عملکرد شاخص های ارزیابی از سوی ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها را فراهم نمودکه نتیجه این امر تقلیل اختلاف بین سطوح شاخص های ارزیابی در بین این ادارات بود.
مدیرکل دفتر بازرسی ، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه ما به دنبال توسعه مدیریت کنترل و پایش طرح ها بویژه موضوع آنلاین بودن پایش و نظارتهای سازمانی و در نهایت کمک به هسته مدیریتی هستیم،بیان داشت: ما باید مناطق آسیب پذیر مجموعه را شناسایی کرده و آگاه سازی ها و پیشگیری های لازم را در این خصوص انجام دهیم چرا که اعتقاد داریم هزینه پیشگیری کمتر و اثر بخش تر خواهد بود.
وی در خصوص پاسخگویی به شکایات مردمی اظهار داشت: خوشبختانه بر اساس ارزیابی های انجام شده در این بخش تعداد شکایات دریافتی کاهش یافته و این به دلیل آن است همکاران ما در این حوزه پیگیری های لازم را داشته و پاسخگویی و پیگیری ها بصورت مستمر و هدفمند به انجام رسیده است  .
وهاب زاده در پایان با اشاره به اینکه شعار ما در دفتر رسیدگی به شکایات مردمی “خدمت بی منت به مردم، اخلاق مداری و پاسخگویی” است،تصریح کرد: در همین راستا ارتقاء و توسعه سامانه ۱۵۴۰ سازمان حفاظت محیط زیست را با راه اندازی اتاق مونیتورینگ جهت تسریع در رسیدگی به مشکلات مردم در دستور کار خود داریم.
کیومرث کلانتری : باید ضمن حفظ و صیانت از محیط زیست به تولید ملی و توسعه اقتصادی کشور کمک کنیم
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در این گردهمایی با اشاره به اینکه بزرگترین چالش استان تهران محیط زیست است، افزود: حدود ۱۷ درصد جمعیت کشور در ۸۳/۰ درصد مساحت جغرافیایی کشور مستقر  می باشد و جمعیت تهران از حدود ۱۰۰ کشور دنیا بیشتر است.
وی با بیان اینکه تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع در کشور ۴۹ نفر بوده و در تهران ۱۱ هزار نفر در هر کیلومتر مربع می باشد، اظهار داشت: همچنین از ۲۲ میلیون دستگاه خودرو در کشور ۴ میلیون در تهران تردد می کنند و بر همین اساس معضل آلودگی هوا و ترافیک  در تهران بسیار حائز اهمیت می باشد.
کلانتری ادامه داد: در تهران روزانه ۳ میلیون متر مکعب آب و ۳ میلیون لیتر بنزین مصرف می شود و همچنین ۱۷۷۰۰ صنعت و ۶۸ شهرک صنعتی نیز در تهران وجود دارد و  محیط زیست با این چالش ها در تهران مواجه است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه کمبود منابع و زیرساختها یکی از مشکلات اصلی در این حوزه است، افزود: برای رفع مشکلات زیست محیطی استان تهران باید تلاش کنیم تا ضمن ارتقاء جایگاه و شأن محیط زیست در بین بخش های مختلف ، زیرساختها نیز در این مجموعه تقویت شود.
کلانتری در بخشی از سخنان خود به شعار  امسال “حمایت از کالای ایرانی” در بیانات مقام معظم رهبری اشاره داشت و گفت: بر همین اساس در سال جدید رویکرد کشور اقتصادی است و این موضوع مشمول محیط زیست نیز می شود و با توجه به اینکه هدف اصلی سازمان حفاظت محیط زیست توسعه پایدار است ما باید ضمن حفظ و صیانت از محیط زیست به تولید ملی و توسعه اقتصادی کشور کمک کنیم و این موضوع وظیفه ما را سنگین‌تر می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: در شش ماهه گذشته طی ۱۶ شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران که هر هفته در یک شهرستان برگزار شد گزارشی از وضعیت زیست محیطی آن شهرستان ارائه شد.
وی گفت: خوشبختانه با تلاشهای انجام شده در مجموعه محیط زیست استان تهران در هر شهرستان یک گزارش جامع زیست محیطی و همچنین مصوبات شورای برنامه ریزی استان تا پایان برنامه ششم توسعه وجود دارد و محیط زیست استان تهران امروز برنامه محور بوده و به جایگاه و عزت خود رسیده است.
کلانتری در پایان  اظهار داشت: رسالت سازمانی محیط زیست استان تهران شناسایی و رفع مشکلات زیست محیطی استان بوده و باید همه بخش های این مجموعه در جهت رفع مشکلات زیست محیطی ضمن حفظ شأن و جایگاه محیط زیست تلاش کنند.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *