« آمانیتا» ۶ نفر را کشت ٣۴٧ نفر را راهی بیمارستان کرد

موارد مسمومیت بر اثر مصرف قارچ‌های سمی خودرو در استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، لرستان و زنجان به بیش از ٣۴٠ نفر و تعداد موارد فوت به ۶ نفر افزایش یافت.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به نقل از زیست بوم: موارد مسمومیت بر اثر مصرف قارچ‌های سمی خودرو در استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، لرستان و زنجان به بیش از ٣۴٠ نفر و تعداد موارد فوت به ۶ نفر افزایش یافت.

بنا بر آخرین آماری که مجتبی خالدی؛ سخنگوی مرکز فوریت‌های پزشکی کشور در گفت‌وگو با «اعتماد» اعلام کرد، از ابتدای اردیبهشت ماه و به دنبال شدت یافتن بارندگی‌ها در غرب و شمال غرب کشور، ٣۴٧ نفر از هموطنان ساکن در این استان‌ها با مصرف قارچ‌های خودرو در دامنه‌ها و طبیعت کوهستانی دچار مسمومیت شدند و شدت مسمومیت ۵۵ نفر از بیماران در حدی بوده که ٢٠ نفر به دلیل مختل بودن تست‌های کبدی، در فهرست گزینه‌های احتمالی پیوند کبد قرار گرفته‌اند، ۶ نفر فوت کرده‌اند و ٣٣ نفر هم برای دریافت درمان‌های تخصصی، به مراکز درمانی سایر استان‌ها اعزام شده‌اند. به گفته خالدی، از مجموع تعداد مسمومان، ٢١٨ مورد مربوط به استان کرمانشاه، ٣۶ مورد استان لرستان، ٣٩ مورد استان کردستان، ٢٠ مورد استان آذربایجان غربی و ١٨ مورد هم مربوط به استان زنجان بوده است. « آمانیتا» ۶ نفر را کشت ٣۴٧ نفر را راهی بیمارستان کرد

بیشترین مسمومیت در استان پهلوانان

بنا بر آخرین آماری که صائب مدرسی؛ رییس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در اختیار «اعتماد» قرار داده، ظرف ٣ هفته گذشته و تا صبح روز سه‌شنبه ٢۵ اردیبهشت، در این استان ٢٣۵ نفر با علائم مسمومیت شدید به مراکز درمانی استان مراجعه کرده‌اند، ٣ نفر در اورژانس، ۴٣ نفر در بخش عمومی و ٨ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده و ١۵٨ نفر ترخیص شده‌اند اما از مجموع بستری‌ها، ١۵ نفر در حدی دچار مسمومیت بوده‌اند که به دلیل مختل بودن آزمایش‌های کبدی، برای انجام آزمایشات تخصصی و بررسی احتمال نیاز به پیوند کبد به بیمارستان نمازی شیراز اعزام شده‌اند و ۵ نفر از کل مراجعات هم بر اثر شدت مسمومیت فوت کرده‌اند.

به دنبال اظهارات مدرسی، ابراهیم شکیبا؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم ضمن ابراز نگرانی از بابت نادیده گرفتن هشدارهای مکرر درباره خودداری از مصرف قارچ‌های خودرو در مناطق کوهستانی استان، در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه احتمال افزایش موارد مسمومیت را رد نکرد و تاکید داشت که دمای بالا و رطوبت ناشی از بارش باران طی هفته‌های گذشته، همچون سال‌های قبل زمینه رشد قارچ‌های خودرو را فراهم کرده و در مورد علت مسمومیت بر اثر خوردن این قارچ‌ها توضیح داد: «این قارچ‌ها عموما سمی و کشنده هستند اما حتی اگر سمی هم نباشند، میزان جذب فلزات سنگین بدن را افزایش می‌دهند و تجمع این املاح در بدن، در دراز مدت اثرات بسیار مخربی بر سلامتی فرد به جا می‌گذارد.»

در حالی که اولین قربانیان مصرف قارچ‌های سمی، از اهالی استان کرمانشاه بودند، علی میکاییلی؛ استاد قارچ‌شناسی در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درباره علت افزایش مسمومیت ناشی از مصرف قارچ‌های خودرو در استان کرمانشاه گفته است: «تشخیص قارچ‌های سمی، فقط در مراکز تشخیصی معتبر قارچ‌شناسی میسر است. امسال به دلیل ریزش‌های فراوان بهاری و دمای مناسب، رویش قارچ‌ها در طبیعت، مناسب‌تر از سال‌های قبل بوده؛ لذا مردم برای جمع‌آوری قارچ خوراکی خودرو اشتیاق بیشتری نشان داده‌اند و متاسفانه با اشتباه تشخیصی، قارچ‌های سمی مصرف کرده‌اند. قارچ سمی مشابه قارچ‌های خوراکی، اغلب گونه‌های آمانیتا است که حاوی مرگبار‌ترین سم طبیعی یعنی آمانیتین است و این سم با جوشاندن، شستن، خشک کردن قارچ و انجام هیچ عمل دیگری از بین نمی‌رود و متاسفانه در یک دوره نهفتگی چند ساعته تا چند روزه، علایم مرگبار مسمومیت بروز می‌کند. اما حتی اگر قارچ خودرو، سمی هم نباشد، به دلیل اینکه در هوای آزاد و در معرض تمام آلودگی‌های اتمسفر و آلاینده‌های صنعتی مانند فلزات سنگین و آلودگی‌های بیولوژیکی فضولات حیوانی و انسانی رشد کرده، حتما برای سلامت انسان مضر خواهد بود و نمی‌تواند غذایی سالم محسوب شود.»

٣٩ مورد مسمومیت در بهشت ایران

استان کردستان هم از بابت تعداد مراجعات مسمومیت بر اثر مصرف قارچ‌های سمی، شرایط مشابه استان کرمانشاه داشته و محی الدین سجادی؛ مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان به «اعتماد» خبر داد که طی ٣ هفته گذشته، کل موارد مراجعات بابت مسمومیت ناشی از مصرف قارچ‌های سمی در این استان، ۵۴ مورد بوده که از این تعداد ٣٣ نفر بستری شده، ١۵ نفر ترخیص شدند و ٢ نفر هم برای دریافت اقدامات درمانی تخصصی، اعزام شده‌اند. امیر رضاییان؛ رییس شبکه بهداشت و درمان دلفان – استان لرستان – هم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران از مراجعه بیش از ٣٠ مورد مسمومیت بر اثر مصرف قارچ‌های سمی خبر داده که به گفته وی از این تعداد یک نفر به دلیل شدت مسمومیت به مرکز استان اعزام شد اما جان خود را از دست داد.

همچنین به گفته اصغر جوادی؛ رییس مرکز فوریت‌های پزشکی زنجان، ۱۸ نفر از اهالی شهرستان ماهنشان هم بر اثر مصرف قارچ سمی مسموم شده‌اند که حال تعدادی از آنان به دلیل مشکلات حاد کبدی و گوارشی وخیم گزارش شده و به مراکز درمانی تهران اعزام شده‌اند.
ایران؛ میزبان ٣ هزار و ۵٠٠ نوع قارچ خودرو
بنا بر آنچه در صفحات مجازی آمده، طبیعت ایران میزبان ٣ هزار و ۵٠٠ گونه قارچ خودرو و طبیعی است که ٨٠٠ نوع آن، کلاهکدار هستند و درصد (سمی بودن این قارچ‌ها با یکدیگر متفاوت است. مسمومیت با قارچ‌های خودرو هم اتفاق تازه‌ای در ایران نیست و با جست‌وجو در آرشیو اخبار سال‌های گذشته هم می‌توان مشابهاتی از مسمومیت هموطنان؛ به خصوص کودکان، در استان‌های شمالی و غربی کشور مشاهده کرد.
 یکی از سمی‌ترین انواع قارچ خودرو که اتفاقا در طبیعت ایران هم رشد می‌کند، آمانیتا فالویدس و معروف به کلاهک مرگ یا قارچ قاتل است که از گونه قارچ‌های چتری بوده و شباهت بسیار به قارچ‌های خوراکی دارد و محل زیست این گونه گیاهی هم، در جوار درختان بلوط، کاج و تمام مناطق جنگلی است و ماده سمی آلفا-آمانیتین موجود در این نوع قارچ، آثار سمی غیرقابل بازگشت بر کبد و کلیه داشته و بالاترین گزارش‌های مرگ بر اثر مصرف قارچ‌های سمی در سراسر دنیا، ناشی از مصرف این گونه گیاهی است.
در توضیح بروز علائم مسمومیت ناشی از مصرف این قارچ گفته شده است: «جذب سموم قارچ کند بوده و علائم ممکن است حتی بعد از ۲۴ ساعت ظاهر شوند. علائم اولیه شامل استفراغ، اسهال و تندتپشی بوده ولی با پیشرفت اثر سم و تخریب سلول‌های کبدی، علائم نارسایی کبد و کلیه به صورت یرقان، روان‌پریشی، کما و علائم نارسایی کلیه ظاهر می‌شود. ممکن است برای زنده ماندن بیمار حتی پیوند کبد نیاز باشد و در مواردی نادر هم تجویز آنتی‌بیوتیک می‌تواند موثر باشد. مرگ، بعد از بروز علائم در مدت ۶ الی ۱۶ ساعت بعد اتفاق می‌افتد و هیچ درمان اختصاصی و پادزهری برای مسمومیت ناشی از مصرف این گونه گیاهی وجود ندارد.»
منبع: اعتماد

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *