بارش ها در حوضه دریاچه ارومیه ۴۰ درصد افزایش یافت

ارتفاع ریزشهای جوی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از اول مهر پارسال تا دو روز گذشته (۲۴ اردیبهشت) ۳۷۰.۶ میلیمتر بود که این مقدار بارندگی نسبت به دوره مشابه پارسال، ۳۹.۸ درصد افزایش داشته است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، با اینکه ارتفاع کل ریزشهای جوی در کشور بیش از ۳۱ درصد کاهش داشته است، حوضه آبریز دریاچه ارومیه و همچنین حوضه آبریز دریای خزر، روندی افزایشی را تجربه کرده است.
به طور کلی، ایران دارای ۶ حوضه آبریز اصلی است که این حوضه ها شامل «دریای خزر»، «خلیج فارس و دریای عمان»، «دریاچه ارومیه»، «فلات مرکزی»، «مرزی شرق» و «قره قوم» است.
ارتفاع کل ریزشهای جوی از اول مهر تا دو روز گذشته (۲۴ اردیبهشت) در حوضه دریاچه ارومیه نسبت به پارسال که ۲۶۵.۱ میلیمتر بود، ۳۹.۸ درصد افزایش داشته است؛ بارندگی در این حوضه آبریز، نسبت به متوسط ۴۹ سال گذشته نیز که ۳۰۰.۳ میلیمتر بوده، ۲۳.۴ درصد افزایش داشته است.
بارندگی ها در حوضه دریای خزر نیز از اول مهر تا بیست و چهارم اردیبهشت ۳۲۵.۱ میلیمتر گزارش شده است که نسبت به سال آبی گذشته پنج درصد افزایش داشته است؛ با این حال، بارندگی در این حوضه نسبت به متوسط ۴۹ ساله که ۳۳۷.۷ میلیمتر بوده، ۳.۷ درصد کاهش داشته است.
به جز این دو حوضه آبریز اصلی (دریاچه ارومیه و دریای خزر)، بارندگی ها امسال در حوضه های آبریز دیگر روندی کاهشی داشته است.
بارندگی ها در حوضه آبریز «خلیج فارس» و «دریای خزر» نسبت به پارسال حدود ۴۰ درصد کمتر بوده است، «فلات مرکزی» کاهشی بیش از ۴۰ درصدی را تجربه کرده و بارندگی در حوضه های آبریز «مرزی شرق» و «قره قوم» نیز به ترتیب ۳۷ و ۳۵ درصد کاهش داشته است.
به طور کلی، ارتفاع کل ریزشهای جوی کشور از اول مهر تا دو روز گذشته (۲۴ اردیبهشت) ۱۵۴.۱ میلیمتر بود که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت – که ۲۲۸ میلیمتر بود – ۳۲.۴ درصد کاهش داشته است.
این میزان بارندگی نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که ۲۲۳.۹ میلیمتر بود، نیز ۳۱.۲ درصد کاهش داشته است.
به گزارش ایرنا، سال آبی که معیار سنجش میزان بارش های سالیانه در کشور است، از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور ماه سال بعد ادامه دارد.

You May Also Like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *