همزمانی قانون هوای پاک وتشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا

اخبار اخبار محیط زیست ایران

معاون سازمان محیط زیست گفت: همزمانی تصویب قانون هوای پاک و تشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا در سازمان محیط زیست نشان می دهد که برای این سازمان، آلودگی هوا مهم است و اولویت دارد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش خبرنگار مهر، مسعود تجریشی در حاشیه نشست کارگروه ملی آلودگی هوا که عصر امروز برگزار شد به خبرنگاران گفت: در تاریخ ۹۶.۱۰.۲۴ که کارگره آلودگی کلان شهرها در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد بعد از آنکه رئیس جمهور گفتند معاون اجرایی نمی خواهم در دولت پیگیری شد که چه کسی باید مصوبات هیئت دولت در حوزه آلودگی هوا را دنبال کند. رئیس جمهور گفتند سازمان حفاظت محیط زیست از همان تاریخ این کارگروه به سازمان حفاظت محیط زیست منتقل شد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ۳ مصوبه از قبل داشتیم. یکی از زمان دولت احمدی نژاد، یکی از جلسات دولت در سال  ۹۵ و نهایتا در سه ماهه اول سال ۹۶ که دولت مصوباتی را گذراند که اگر انجام شود آلودگی هوای کلانشهرها کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در شش ماهه اول سال عامل آلودگی هوا عمدتا منابع غیرانسانی که حاصل فعالیت های ما در گذشته بوده همچون خشکسالی و گردوغبار است و در شش ماهه دوم وارونگی هوا و عامل انسانی نقش اصلی را دارد. جلسات را از همان بهمن ماه آغاز کردیم و آقای وحید حسینی به عنوان دبیرکارگروه حضور پیدا کردند و به همه دستگاههای ذیربط نامه نوشتیم که یک نفر ثابت را برای حضور در جلسات معرفی کنند تا بتوانیم مصوبات را پیگیری کنیم.

معاون سازمان محیط زیست تصریح کرد: برای هر یک از مصوبات چالش های موجود را پیدا کردیم و خوشبختانه فعالیت کارگروه همزمان شد با قانون هوای پاک که بسیاری از الزامات مورد نیاز کارگروه در آن هست و نهایی شده است. تا ساعت ۵ بعدازظهر روز ۲۷ اسفندماه کار را ادامه دادیم تا تمام آئین نامه های قانون هوای پاک تکمیل شد و ۱۲۱ حکم این قانون  نهایی شد که در آن وظایف هر سازما ن و نهادی مشخص شده است.

تجریشی گفت: خوشبختانه توزیع سوخت دیزل یورو ۴ از دیروز آغاز شده، کریدورهای حرکت بار شناسایی شده و توزیع سوخت استاندارد در این مسیرها انجام می‌شود و پایش هم می کنیم که گوگرد  سوخت استاندارد باشد.

وی افزود: مجموعا می توان گفت زحمات گذشتگان برای رفع مشکل آلودگی هوا را به جایی برسانیم که اهدافمان محقق شود. همزمانی قانون آلودگی هوا و تشکیل کارگروه ملی آلودگی هوا نشان می دهد برای سازمان محیط زیست، آلودگی هوا مهم است و اولویت دارد.

معاون سازمان محیط زیست ادامه داد: نقش این کارگروه این است که در فاز اول بتوانیم مصوبات گذشته را مرور کنیم و ببینیم چرا اقدامات لازم انجام نشده است.

وی در توضیح این مسئله گفت: متاسفانه ساختمان اجرایی دولت این گونه است که وقتی به کارهای سخت می رسیم کسی حاضر نیست زیر بار برود. مسائل کشور بدخیم شده و یک راهکار ندارد و پشت سر هر راه حل مسائل دیگری ایجاد می‌شود. بنابراین باید هر تصمیمی که می گیریم تبعاتش هم را لحاظ کنیم.

تجریشی تصریح کرد: در کارگروه ملی آلودگی هوا هم هر تصمیمی که بگیریم تبعات مالی دارد و خوشایند برخی نیست ولی آلودگی هوا و سلامت مردم برای ما مهمترین مسئله است.

معاون سازمان محیط زیست در پایان اعلام کرد: یکی از مسائل مهم ما سیاهه انتشار است که می گوید چه فعالیتی چه میزان آلودگی بدنبال دارد و با چه اقداماتی چه اندازه می توان در آن اثر گذاشت. برای تهیه سیاهه انتشار هم تصمیم گرفتیم از ظرفیت دانشگاهها استفاده کنیم که این کار برای تهران قبلا انجام شده، برای اصفهان هم انجام می‌شود، در مشهد هم طی قرارداد جداگانه ای این کار را انجام می دهند و در اهواز، شیراز، اراک، کرج  و تبریز هم امسال انجام می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *