اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردهای خوزستان/آلودگی هوای اراک نسبی است

اخبار اخبار محیط زیست ایران

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق ملی برای مقابله با ریزگردهای خوزستان درنظر گرفته شد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند (DEWNA): به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، عیسی کلانتری ظهر امروز در حاشیه بازدید از تالاب میقان اراک در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع ریزگردهای خوزستان اظهار داشت: 100 میلیون دلار امسال برای مقابله با ریزگردهای استان خوزستان و از محل صندوق توسعه ملی امسال در نظر گرفته شده که امید داریم این مطالعات تا اتمام ماه مرداد خاتمه یابد که بتوانیم برای کنترل ریزگردها اقدام لازم را انجام دهیم.

وی افزود: البته نباید فراموش کرد این شرایط یک شب یا یک روز ایجاد نشده بلکه اکوسیستم برهم خورده است و کنترل این شرایط حداقل به 4 یا 5 سال زمان نیاز دارد.

کلانتری عنوان کرد: فعالیت خاصی در بیرون از کشور در موضوع ریزگردها نداریم هرچند کشور عراق اقدامات و فعالیت خوبی در این حوزه انجام داده و بخشی از آب رودخانه فرات را به تالاب‌های حاشیه این رود جاری و هدایت ساخته است.

وی خاطرنشان کرد: بااین حال، امروزه تمامی ریزگردهای 2.5 میکرون در کشور دارای منشایی خارجی بوده به طوری که در فصل تابستان و بهار 90 درصد از ریزگردها منشا خارجی دارند بااین حال تنها ریزگردهای زمستانی منشایی داخلی دارند.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت توجه به نیاز آبی تالاب‌های کشور گفت: براساس نظر وزارت نیرو در هر سال 11.8 میلیون مترمکعب آب برای تالاب‌های کشور به عنوان نیار آبی این تالاب‌ها مورد نیاز است که البته نظر سازمان محیط زیست این نیاز آبی در هرسال معادل 25 میلیون مترمکعب است.

وی افزود: با ایجاد سدها متاسفانه آب به دشت‌ها نمی‌رسد بنابراین دشت‌ها به مرکزی برای طغیان ریزگردها تبدیل شده است به طوری که تالاب گاوخونی چیزی معادل 175 میلیون مترمکعب حقابه نیاز دارد این درحالیست که آبی در زاینده‌رود موجود نیست که بااین تفاسیر درگیر موضوعات مربوط به تامین حقابه‌ها در کشور هستیم.

کلانتری با اشاره به موضوع تالاب میقان اراک ادامه داد: تالاب میقان اراک در مسیر عبور پرندگان مهاجر است که برهمین اساس، احیای این تالاب امری مهم و ضروری است هرچند شرکت املاح معدنی در حاشیه این تالاب مشغول بهره‌برداری و برداشت سولفات سدیم است هرچند نباید بهره برداری از تالاب و احیای آن در تضاد باشند، بنابراین نباید بقای تالاب با بهره‌برداری معدنی از آن با خطر روبرو شود همین طور امکان استفاده مردم از این تالاب نیز برای مردم باید فراهم شود.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت آلودگی هوای شهر اراک گفت: اراک در چند سال گذشته از جمله شهرهای آلوده کشور به شمار می‌رفته و مسئولان نیز به این نتیجه رسیدند که باید برای این موضوع اقدام مناسبی انجام دهند که همین تلاش‌ها موجب شد تا میزان روزهای آلوده شهر از 105 روز به 64 روز کاهش یابد.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تولید سوخت پاک در کشور خاطرنشان کرد: با افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس یک سوم بنزین کشور در این مجتمع پالایشگاهی با استانداردهای لازم به تولید می‌رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *