کشف و جمع آوری دو قطعه فسیل دندان در استان اردبیل

اخبار اخبار محیط زیست ایران

مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی از کشف و جمع آوری دو قطعه فسیل دندان مربوط به فسیل های کواترنر در استان اردبیل خبر داد.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA): به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)،طاهره افتخاری مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی ، با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ، با توجه به اهمیت فسیل های یافت شده، برای پی جویی منطقه و جمع آوری و مطالعه این فسیل ها  اقدام کرده است و مطالعه این نمونه ها فصل جدیدی از معرفی فسیل های مهره داران به ویژه فیل ها را باز خواهدکرد.

افتخاری تصریح کرد: با توجه به اینکه فسیل های مشابهی در جمهوری آذربایجان نیز گزارش شده است، یکی از اولویت های مطالعاتی، بررسی روند مهاجرت و تعیین زادگاه آنها در زمان حیات خود می باشد.

بر این اساس دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست  مصمم است با انجام مطالعات مشترکی با جمهوری آذربایجان  به این موضوع بپردازد و زیستگاه این موجودات عظیم الجثه را در ایران تعیین کنند.

این گزارش می افزاید، زهرا اورک رئیس گروه دیرینه شناسی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این نمونه ها متعلق به دو جنس مختلف از ماموتهای بدون پشم با سن حداقل 2 میلیون سال می باشند. علاوه بر این یک قطعه فسیل دندان به همراه فک پایین آن و قطعاتی از عاج و آرواره بالایی این گروه از فیلها، مشاهده و جمع آوری شده است.

وی ادامه داد : با توجه به اندازه و نوع دندان  می توان گفت که اینها متعلق به  فیل های بالغ بوده اند. دندان سالم و منحصربه فرد می باشد و  تا کنون  چنین نمونه هایی از کواترنر ایران با این کیفیت گزارش نشده است. یکی از دندانها مشابه دندانهای فیلهای هندی است .

به گفته اورک ، شاید بتوان گفت این نمونه مشابه فیل هندی موجود، در دو میلیون سال پیش در ایران زندگی می کرده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *