افزایش میزان دی اکسید کربن از گرمایش زمین خطرناک تر است

اخبار اخبار محیط زیست ایران

محققان دانشگاه بریستول و آکسفورد هشدار دادند صرف نظر از کنترل گرمایش جهانی زمین و کنترل افزایش دما تا 1.5 درجه سانتیگراد، افزایش تراکم دی اکسید کربن در اتمسفر می تواند به طور خطرناکی موجب تشدید شرایط آب و هوایی سخت در زمین شود.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری آسوشیتدپرس، محققان انگلیسی مدل های آب و هوایی جدیدی ساختند که نشان می دهد استفاده از میزان دی اکسید کربن اتمسفر به جای دمای جهانی زمین، معیار مناسب تری برای پیش بینی آثار مخرب تغییرات آب و هوایی در زمین است.
دی اکسید کربن بیشتر به معنای دمای بالاتر است، اما ارتباط بین اتمسفر و آب و هوا پیچیده است و به اعتقاد محققان در شرایط خاصی، صرف نظر از افزایش دی اکسید کربن در اتمسفر می توان گرمایش زمین را به 1.5 درجه سانتیگراد محدود کرد.
تکنیک های مهندسی زمین که میزان برخورد نور خورشید با سطح زمین را کاهش داده و مانع افزایش دمای آن می شوند، به عنوان یکی از راهکارهای موثر دستیابی به اهداف کنوانسیون پاریس شناخته شده اند. با وجود این، تحقیقات جدید نشان می دهد در رابطه با پدیده های آب و هوایی مانند امواج گرمایی، تغییر میانگین دمای جهانی کافی نیست و باید میزان تراکم دی اکسید کربن کاهش یابد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Climate Change منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440

انتهای پیام /*

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *