در کارگاه آموزشی ایمنی زیستی عنوان شد: نگرانی های علاقمندان محیط زیست را درک می کنیم

اخبار اخبار محیط زیست ایران

رئیس دانشکده محیط زیست گفت: هدف پروتکل کارتاهنا کمک و همیاری در جهت تضمین سطح مناسب حفاظت در زمینه انتقال، بکارگیری و استفاده ایمن از موجودات زنده تغییر ژنتیکی یافته حاصل از زیست فناوری های نوین است.

پایگاه خبری محیط بان دماوند(DEWNA):به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، اسکندر امیدی نیا، گفت: پیش‌نویس پروتکل کارتاهنا اولین بار درسال 1995، در دومین اجلاس اعضاء کنوانسیون تنوع زیستی (COP)درجاکارتا شکل گرفت اما درسال 1999به نشست فوق العاده کنوانسیون (Ex COP)در شهر کارتاهنا در کلمبیا ارائه شد و از همان تاریخ پروتکل ایمنی زیستی به پروتکل کارتاهنا معروف شد.
وی با اشاره به اینکه ایران در سال 2001 این پروتکل را امضاء کرد و از سال 2004 ملزم به اجرای آن شد افزود: از 198 کشور، 171 کشور ملزم به اجرای این پروتکل شده اند که نشان دهنده اهمیت دستآوردهای زیست فنآوری و دامنه عمل این پروتکل است.
امیدی نیا بیان داشت: علیرغم وضوح بسیاری از مطالب در این پروتکل و قانون ایمنی زیستی کشور، این پروتکل هنوز به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است. اما مقوله هایی مانند استفاده پایدار از تنوع زیستی با محوریت سلامت انسان بر اساس مستندات معتبر علمی، اتخاذ اقدامات و استراتژی های مناسب برای تنظیم، تدبیر و توسعه کاربری آن ها برای اجتماعات بومی و محلی از مهمترین فرازهای این پروتکل به شمار می روند.
وی با اشاره به اهمیت موضوع ایمنی زیستی در کشور، گفت: امروز نگاه عمومی به سوی محیط زیست و حفاظت از ارزش های آن هنگاهی ارزشمند است. اما واقعیات علمی را نباید با مفروضات نادیده گرفت. کشور در شرایطی است که برای خروج از بن بست های محیط زیستی و اکولوژیکی، نیازمند دانش های نوین است و تکنولوژی محیط زیست لازم است ارتقا پیدا کند.
هماهنگ کننده ملی پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی ادامه داد: فضای علمی با گفتمان زنده است. ما باید برای یافتن زبان مشترک میان فعالان دلسوز محیط زیست و متخصصان بیوتکنولوژی تلاش کنیم در غیراینصورت ممکن است کشور را دچار خسارت های جبران ناپذیری کنیم.
وی با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی ایمنی زیستی افزود: این کارگاه از برنامه های توانمندسازی  دبیرخانه ایمنی زیستی بوده است که در راستای سیاست ها و چشم اندازهای قانون ایمنی زیستی و اجرای وظایف قانونی سازمان محیط زیست برگزار شد.
امیدی نیا ابراز امیدواری گفت: در آینده خیلی نزدیک با برگزاری نشست، همایش، سیمنار و حتی کنگره علمی این موضوع را از منظرهای مختلف مورد بحث قرار دهیم تا بکارگیری این فناوری در این حوزه توسعه یابد.
رئیس دانشکده محیط زیست کرج ادامه داد: اگر به تاریخ اخیر شکل گیری و راه اندازی دوره های تخصصی در کشور نگاه کنیم، می بینیم که پس از دفاع هشت ساله، رشته بیوتکنولوژی در انستیتو پاستور ایران با کمک موسسه های پیشرو مانند انستیتو رازی، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، دانشکده بهداشت علوم پزشکی تهران، دانشگاه شریف، و انستیتو پاستور شکل گرفت و حتی مذاکرات سند زیست فناوری در اوایل دهه هفتاد هم شروع شد.
وی افزود: این سند در اوایل دهه هشتاد توسط رئیس محترم جمهور وقت ابلاغ شد. دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ سوم خرداد 1380پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا را امضا و این پروتکل در تاریخ 29مرداد 1382توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و متعاقب آن طراحی قانون ایمنی زیستی در کشور شکل گرفت و در سال 1388 قانون ایمنی زیستی تصویب و ابلاغ شد.
رئیس دانشکده محیط زیست گفت: این فناوری قریب سه دهه در جمهوری اسلامی ایران تاریخ و سند دارد ، مصوبه مجلس و قانون دارد، همچنین خیل متخصصان و آزمایشگاه های مجهز دارد، پس نباید کاربست آن، جای نگرانی داشته باشد.
اسکندر امیدی نیا در پایان گفت: از نظر قانون دولت مکلف است تمهیدات استفاده از زیست فناوری را درحوزهای تخصصی خود ایجاد کند. این کارگاه هم در راستای توانمندسازی پتنانسیل  کارشناسی سازمان است که تا در حوزه خود بتواند در ساختار کمیته تخصصی ایمنی زیستی تصمیم سازی به هنگام کند.
گفتنی است، کارگاه یک روزه ایمنی محصولات تراریخته به همت دبیرخانه ایمنی زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با حضور کارشناسان سازمان و به منظور آشنایی با محصولات تراریخته، اثرات، مزایا و جایگاه آنها در زنجیره غذایی کشورهای مختلف 19 تیرماه سالجاری در سالن سرو پارک طبیعت پردیسان برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید که ربات نیستید: *